ArGe Proje Çağrıları - ArGe İşbirliği Projeleri

By: pinovasyon | February 26, 2018

 

Arge örnekleri, arge çeşitlerine göre ayrılmıştır. Tübitak, Kosgeb arge inovasyon proje örnekleri listelerini aşağıda bulabilirsiniz. Arge nasıl yapılır ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız, arge nedir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Arge proje örneklerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 
Arge Örnekleri
Arge Örnekleri

ArGe Proje Örnekleri

ArGe Teşvik Uzmanı

Proses Projeleri Arge Örnekleri

 

Talaşlı imalat arge örnekleri

CNC torna makinaları günümüzde yüksek hızlarda kesme işlemi yapabilir hale gelmiştir. Fakat yüksek hızlar, kesme uçları için yüksek sıcaklıklar ve yüksek frekanslı titreşimler anlamına gelir. Bu çalışma şartlarına dayanabilecek ve aynı kalitede kesme işlemine devam edebilecek uçlara ihtiyacımız var. Bunuda ancak kesme uçlarında kullanılan malzemeler ve iç mikro yapısında yapılacak değişikliklerle sağlanabilir. Bu projede talaşlı imalat kesme uclarının mikro yapısını iyileştirmeye yönelik arge çalışması yapılmıştır. Büyük boyutlu kesme uçlarına, daha fazla yük geleceği için, bunun mikroyapı tasarımının yapılması içinde ayrı bir proje olarak yapılmıştır. Gördüğünüz gibi sadece talaşlı imalat uç tasarımı için birçok proje yapılabiliyor.

 
Talaşı imalat arge örnekleri
Talaşlı imalat arge örnekleri
 
seramik üretimi arge örnekleri
Seramik üretimi arge örnekleri

Tübitak ArGe İşbirliği Projelerine katılmak istersen  projeleri inceleyebilirsin.

 

Teknolojik Seramik Üretim Arge Örnekleri

Teknolojik seramikler, talaşlı imalat uç imalatı dışında, hayatımızın birçok alanında yer almaya başlamıştır. Seramik kaplanmış tavalar, bıçaklar, uzay sanayinde ve zırhlı araç yapımında kullanılmaktadır. Kullanım alanları artıkça, maliyetin düşürülüp, üretim kapasitesininde artırılması gerekir. Yapılan bir arge çalışmasında Si3N4 seramik tozu üretim süreci 2,5 saat kısaltılarak maliyetler düşürülmüştür. Burada seramik üretim prosesinin yapıldığı sisteme, silindirik dönebilen bir tambur konulmuştur. Tıpkı çamaşır makinasındaki gibi tambur dönerek prosesi kısaltmaktadır. 

Ürün Projeleri ArGe Örnekleri

www.go2patents.com
 

Yapıştırıcı Arge Örnekleri

Yapıştırıcılar yüksek sıcaklıklarda (1800 C) işlevlerini yitirmektedir. Aynı zamanda elektriksel anlamda yapıştırıcıların elektriği iletmemesi gerekir. Bu ihtiyaçlardan dolayı alümina (Al2O3) esaslı yapıştırıcı geliştirme projesi başlatılmıştır. Bu yapıştırıcının kullanıldığı ürün arge örnekleri, yüksek ısıtıcı tellerin seramik reflaktörlere yapıştırılması, termokopulların sıcak yüzeylere yapıştırılması ve halojen lamba içlerinde kablo montajı gibidir. Gördüğünüz gibi arge çalışmaları ihtiyaçlardan ve problemlerden dolayı başlatılmaktadır. 

 
Yapıştırıcı arge örnekleri
Yapıştırıcı arge örnekleri

Geri Dönüşüm Arge Örnekleri

 

Seramik Geri Dönüşüm ArGe Örnekleri

Her fabrikada imalat sonrası atık oluşur. Bu atıkların geri dönüştürülmesi gerekir. Bir arge projesinde kaliteli seramik fayans üretimi yapan bir firmanın %13 oranında kırık, çatlak vs... sebeplerden atık oluşturuduğu saptanmış. Bu atıkları tekrar nasıl kullanılabiliriz diye, proje çalışması yapılmış. bu örnekte, seramik fayansları karayollarına asfalt yapımı için arge çalışması yürütülmüş. Normalde asfaltın içerisine %95 oranında mıcır koyulur. Fakat mıcır daha geniş ve pürüzlü yüzeye sahiptir. Yapılan basma, çekme deneylerinde seramik fayansların düşük dayanım gerektiren ve az kullanılan yollarda kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.  Tabi bu testleri uzun süre yağmur suyuna maruz kalmış asfalt üzerinde de yapmak gerekir. Gördüğünüz gibi arge çalışmasından yeni arge örnekleri çıkabiliyor.

 
Asfalt arge örnekleri
Asfalt arge örnekleri
 
Dekoratif beton arge örnekleri
Dekoratif beton arge örnekleri
 

Cam, Seramik Geri Dönüşüm ArGe Örnekleri

Yapılan araştırmalar neticesinde cam, seramik ve pişmiş killerin tamamen geri dönüşüm döngüsüne katılamadığı görülmüş, fazla olan atıkların başka alanlarda kullanılması için çalışma başlatılmış. Bunun için beton imalatı baz alınarak testler yapılmış. Testlerde dayanımın düştüğü görülmüş. Bu sebeple dekoratif beton olarak ürünün tekrardan kullanılabileceği kanısına varılmıştır. Örneğin tarihi yapıların dekorasyon sıva işlemleri için bu ürünü kullanılabiliriz. Seramik karışımlı betonların yüksek sıcaklık gerektiren yerlerde kullanılabileceği önerisinde de bulunulmuştur.

Otomotiv Arge Örnekleri

 

Rüzgar Analiz Arge Örnekleri

Otomobillerde yanınızdan kamyon geçerken veya doğal hava koşullarından dolayı rüzgar oluşur. Rüzgarlar ticari araçlarda kapıların esnemesine sebep olur, esneyen kapıların fitillerinden içeri hava gelir. Özellikle minübüslerin, kış aylarında soğuk olduğunu görebilirsiniz. Rüzgar şiddetine göre kapı esnemelerini minimize edecek bilgisayar simülasyonu çalışmaları da arge örnekleri arasında sayılabilir.

ArGe Patent Danışmanı
 
Araba kapısı rüzgar analiz arge örnekleri
Araba kapısı rüzgar analiz arge örnekleri

Teknolojik Değişiklikler için Arge Örnekleri

 

Yeni Enerji Kaynakları Arge Örnekleri

Fosil yakıt kaynaklarının azalması ve çevre kirliliğinin artması sebebiyle yeni enerji yakıtların kullanımı artmaya başlamıştır. Hidrojen yakıtının yüksek basınçta araçlarımızda depolanması ve kaza anında hasar almaması gerekir. Bu amaçlı komposit hidrojen tankı tasarım ve imalatı arge çalışmaları başlamıştır. Alüminyum tank karbon liflerle sarılarak güçlendirilmektedir. Teknolojik değişimlerde yeni arge projelerinin kapısını açmaktadır.

 
Hidrojen Tank ArGe Örnekleri
Hidrojen Tank ArGe Örnekleri

Standartlardaki Değişiklikler için ArGe Örnekleri

 

Köpük Malzeme Teknolojileri Arge Örnekleri

Otomotiv sektöründe emisyonların azaltılması ve uçaklarda yakıt maliyetlerinin düşürülmesi için teknoloji, hafif köpük malzeme üretimine yönelmiştir. Üstelik araba kazalarında, çarpışma anında köpük malzemeler daha fazla enerji sönümleyerek, çarpışma şiddetini sürücüye daha az aktarılmasını sağlamaktadır. Alüminyum, seramik, çinko gibi malzemelere TiH2 gibi katkı malzemeleri ekleyerek %40-95 oranında içi boş malzeme elde edilmektedir. Bu projede kullanılan malzeme miktarı azaldığı için, maliyetler düşmektedir. İçi boşluklu ürünleri ancak kalıplarla istediğiniz formda üretebilmektesiniz. Buda maliyetleri oldukça artırmaktadır. Yeni bir arge çalışmasında, küp halinde üretilmiş ürünleri, talaşlı işlemeyle istenilen şekillere dönüştürme üzerinedir. Bu sayede kalıp maliyetleri ortadan kalkacaktır.

 
Köpük Malzeme Arge Örnekleri
Köpük Malzeme Arge Örnekleri
inovasyon Danışmanı

Kopyalayalama Arge Örnekleri

 

Kamera Çekimi Arge Örnekleri

Sanayide 3 boyutlu ölçüm aletleri ile çeşitli noktalardan ürün üzerinde ölçümler yapılarak ürünün 3 boyutlu kopyalaması yapılmaktadır. Üretitiğiniz ürünlerinde boyutlarını ölçerek doğrulamak zorundasınız. Fakat bu süreç vakit alıcı ve yüksek işçilik maliyetiyle sonuçlanmaktadır. Üniversitelerimizde yapılan bir çalışmada, ürün bir makinaya giriyor ve farklı noktalardan fotoğrafı çekiliyor. 1 dakika sonra bilgisayarda ürünün 3 boyutlu görseli oluşuyor. Ürünü kopyalamak veya yaptığınız ürünü ölçmek için bir arge çalışması örneği görüyorsunuz.

 
3D Arge Örnekleri
3D Arge Örnekleri

# Arge örnekleri, # Arge proje örnekleri

Category: inovasyon 

Tags: Arge, Proje