ArGe Proje Çağrıları - ArGe İşbirliği Projeleri

By: pinovasyon | April 17, 2018

 

Beyin fırtınası nedir nasıl yapılır, özellikleri, yararları ve örnekleri nelerdir, ters beyin fırtınası nedir konularını makalemizde ele alacağız. Beyin fırtınasının diğer adı brainstorming tir. Bu makalemizde klasik beyin fırtınası tekniği anlatılmıştır. Diğer beyin fırtınası tekniği örnekleri makalemizide okuyabilirsiniz.

 
Beyin fırtınası nedir
Beyin fırtınası nedir

Beyin Fırtınası Nedir Nasıl Yapılır

ArGe Patent Danışmanı

Beyin fırtınası, bir grup içerisinde fikir türetme amacıyla yapılır. Beyin fırtınası tekniği ile grup içerisinde anlık olarak yaratıcılığın yükselmesi sağlanır. Katılımcıların neşeli olması gerekir. Farklı bir yere giderek etkinlik yapılabilir. Müze, hayvanat bahçesi gibi ortamlar beyin fırtınası için uygundur. Beyin fırtınası esnasında resimler ve şekiller kullanılır ise, yaratıcılık üst seviyeye çıkabilir.

Beyin Fırtınası Konuları

Bir projenin başında projeyi tam anlamıyla ortaya koymak için veya bir probleme çözüm bulmak amacıyla kullanılmaktadır. Proje örneği bulmak için Arge örnekleri veya tübitak proje örnekleri makalelerimizi okuyabilirsiniz.

Beyin Fırtınası Yararları

Küçük çocukların yaratıcılık seviyeleri çok yüksektir. Çünkü önyargılara sahip değillerdir. İnsanlar büyüdükçe yaratıcılık seviyeleri düşer, fakat tecrübeleri artar. İleri yaşlarda anlık olarak kişilerin yaratıcılıklarını artırmak için beyin fırtınası tekniği kullanılır. İnsanların tecrübelerini yaratıcı bir şekilde ortaya koyması sağlanır.

Beyin Fırtınası Özellikleri

www.go2patents.com

Beyin fırtınası toplantısının özellikleri,

 • Süre olarak 30 dakikayı geçmemelidir.
 • Katılımcı sayısı 10 kişiyle sınırlı tutulmalıdır.
 • 1 toplantı yöneticisine ihtiyaç vardır.
 • Önyargılı kişiler toplantıya katılmamalıdır.
 • Toplantı esnasında fikir değerlendirmesi yapılmaz. Bu iyi fikir veya bu kötü fikir şeklinde yorumlar yapılmaz.
 • Konuyla ilgisi olmayan farklı departmanlardan kişilerinde özellikle toplantıya katılması gerekir.

Beyin Fırtınası Nasıl Yapılır

Beyin fırtınası tekniğinin bir yöneticisi olur. Yöneticinin konuyu katılımcılara anlatabilmesi için projeye veya probleme hakim olması gerekir. Katılımcılarında yöneticiyi dikkatli dinlemesi gerekmektedir. En önemli konu beyin fırtınası sırasında, fikirler ne kadar çılgın olursa olsun değerlendirmeye tabi tutulmaz. Katılımcılar arasında rekabet yoktur. Herkesin fikrine saygı duyulur. Beyin fırtınası süresince ön yargılarınızı yıkmanız gerekir, fikrinizin olup olmayacağına bakmadan söylemelisiniz. Kötü fikir yoktur.

 1. Katılımcıların konuyla ilgili fikirlerini kağıda yazması için 5 dakika süre verilir. 
 2. Katılımcıların sırayla hızlı bir şekilde fikirlerini söylemeleri için söz verilir. 
 3. Yönetici her bir fikri tahtaya yazar. Cümleler kullanılmaz kelimeler yazılır. 
 4. Beyin haritası tekniğini veya balık iskeleti tekniği kullanılarak fikirler tahtaya yazılır.
 5. Katılımcılar gruplara ayrılıp diğer kişilerin fikirlerini kullanarak yeni fikirler oluşturması için 5 dakika süre verilir. Katılımcılar fikirleri birleştirebilirler.
 6. Mümkün olduğunca çok fikir türetilmeye çalışılır. Fikir sayısı 100'ü geçmelidir.
 7. Beyin fırtınası sonrası fikirler gruplara ayrılır. Her bir fikir ihtiyaçların ağırlık puanına göre puanlanır.  En yüksek puanı alan fikirler uygulamaya konulabilir.

Ortak İşbirliği ARGE Projelerine katılmak istersen ArGe Ekibini Tanıtabilirsin.

Beyin Fırtınası Örnekleri

Aşağıdaki beyin fırtınası örneğinde bisiklet kazalarının azaltılmasına yönelik basit bir örnek gösterilmiştir. Beyin fırtınası esnasında ortaya çıkan parlak fikirlerden biri; Trafik risklerini bisikletçinin gözlüğüne GPS sistemi ile gönderen mobil uygulamaların geliştirilmesi sayılabilir. Bisikletçinin etrafındaki cep telefonu kullanıcılarının, konum bilgileri gözlüğe yansıtılarak sokak arasından çıkan araç, bisiklet veya yayaların önceden görülmesi sağlanabilir. Sürücü yavaşlayarak kaza risklerini minimize edebilir.

Beyin fırtınası örnekleri
Beyin fırtınası örnekleri

Ters Beyin Fırtınası Nedir

Sıksık ters beyin fırtınası nedir sorularıyla karşılaşmaktayız. Bir beyin fırtınası tekniğidir. Çalıştığınız projeye veya problemi tersten düşünerek fikir türetilmektedir. Örneğin bir sorunu çözecek metotları belirlemek yerine, sorunun kaynaklarının belirlenebilir. Veya bir sorunu iyileştirecek etkenleri belirlemek yerine, sorunu kötüleştirici etkenleri belirleyecek beyin fırtınası yapılırsa, daha etkili sonuçlar alınabilir.

Mühendislik Firması

Eğitimde Beyin Fırtınası Yöntemi

Çocukların gelişim çağında yaratıcılık seviyeleri yüksektir. Ülkemizin, değerli çocuklarımızın beyin kaynağını, değerlendirmesi gerekir. Okullardaki eğitim politikasıda buna göre düzenlenmelidir. Sanayide veya günlük yaşantımızda (trafik problemleri, evde , işte, sokakta vs...) karşılaştığımız problemleri çocuklara sunup, beyin fırtınası toplantıları yapılmalıdır. Toplanan fikirler ile gençlerimiz, yenilikçi buluşlara imza atabilirler. Sadece yapmamız gereken, çocuklarımızı genç yaşta yönlendirmek olacaktır. Patentle ilgili konular, örneklerle, basit bir dille anlatılmalıdır. Bu sayede ülkemizin sanayisi ve ekonomisi gelişecektir. Eğitimde beyin fırtınası yöntemi için bir örnek proje veya inovasyon konusu bulmanız gerekecektir. Bunun için inovasyon nedir , inovasyon örnekleri ve dalga enerjisi makalelerimizden faydalanabilirsiniz.

Okul Öncesi Beyin Fırtınası

Okul öncesi beyin fırtınası eğitimi için yaratıcı düşünme teknikleri makalemizi okumanızda fayda vardır.

Beyin Fırtınası

# Beyin fırtınası nedir , # Beyin fırtınası, # Beyin fırtınası örnekleri # Ters beyin fırtınası nedir

Category: inovasyon 

Tags: YARATICILIK