ArGe Proje Çağrıları - ArGe İşbirliği Projeleri

By: pinovasyon | April 17, 2018

 

Beyin fırtınası tekniği uygulama, örnekleri, nasıl yapılır, yöntemi nedir, özellikleri ve çeşitleri nelerdir. Bu makalemizde beyin fırtınası tekniklerini ve çeşitlerini öğreneceğiz. Bu makalemizden önce beyin fırtınası nedir , beyin fırtınası nasıl yapılır ve beyin fırtınası örnek olay hakkındaki makalemizi de okumanızı öneririz. Aynı makaleden ters beyin fırtınası nedir ile ilgili bilgi de alabilirsiniz.

 
Beyin Fırtınası Tekniği
Beyin Fırtınası Tekniği
ArGe Patent Danışmanı

Beyin Fırtınası Tekniği Özellikleri

Klasik beyin fırtınasındaki özellikler, tüm beyin fırtınası tekniği uygulama örnekleri için geçerlidir. Sadece, uygulama basamakları farklıdır.

Beyin Fırtınası Tekniği Uygulama Örnekleri

Post it - Beyin Fırtınası Tekniği Nasıl Yapılır

Post it Beyin Fırtınası Tekniği için post it kağıtlarına ihtiyacınız vardır. Tüm katılımcılar beyin fırtınası konusu ile ilgili bir fikrini bir post it kağıdına yazıp, yazı tahtasının ortasına yapıştırır. Katılımcılar tüm fikirleri okuyup, tekrar yeni fikirlerini kağıda yazıp tahtaya yapıştırır. Bu şekilde birçok fikrin toplanması sağlanır. 

Beyin Yazma Fırtınası Tekniği

Tüm katılımcılar beyin fırtınası ile ilgili fikirlerini 1-2 dakikada kağıda yazar. Daha sonra sağ yanındaki katılımcıya kağıdını verir. Bu sefer arkadaşlarının fikrini okuyarak yeni fikirler ve görüşler kağıda yazılıp, tekrar sağ taraftakine verilir. Bu şekilde 15 dakikada, 500 kişinin katıldığı bir konferansta bile birçok fikir toplanabilir. Bu özelliği ile klasik beyin fırtınasından ayrılmaktadır.

www.go2patents.com

Çember Beyin Fırtınası Tekniği Nasıl Yapılır

Bu teknikte 6 katılımcı seçilir. Her katılımcı 5 dakikada, 3 adet fikrini kağıda yazar. Daha sonra sağ yanındaki katılımcıya kağıdını verir. Bu şekilde 5 kere yapılarak bir tur tamamlanır ve 108 adet fikir toplanır. 

Beyin Fırtınasından elde ettiğin proje fikirlerini paylaşarak proje ortakları bulabilirsin.

Beyin Fırtınası Öğretim Tekniği

Yine 6 katılımcı seçilir. İlk önce tüm katılımcılar toplantı salonuna alınır ve problem anlatılır. Katılımcılardan 4'ü dışarı alınır. Kalan 2 katılımcı, birbirlerine fikirlerini anlatır. 4 dakikadan sonra 3. katılımcı salona alınır. Diğer iki katılımcı 3. kişiye fikirlerini anlatır ve üç kişinin konuyu tartışması sağlanır. Yine bir süre sonra aynı metodla diğer katılımcılarda salona tek tek alınıp beyin fırtınası süreci sonlandırılır.

Sınırsız Kaynak Beyin Fırtınası Tekniği

Tüm kaynakların (insan, para, enerji, vs...) sınırsız olduğunu düşünerek katılımcılar fikirlerini paylaşır.

Rol Beyin Fırtınası Tekniği

Beyin fırtınası sırasında kendinizi karşı tarafın yerine koyarak veya başka bir karaktere bürünerek fikirlerinizi paylaşmanız istenir. Karşıt görüşlerin, ortaya çıkarılması için uygulanmaktadır. Geçmiş yada gelecek zamanda yaşayarak, farklı yaşta veya cinsiyette olduğunuzu düşünerek veya başka bir ülkede yaşadığınızı düşünerek fikir paylaşımı yapabilirsiniz.

Değişken Beyin Fırtınası Tekniği

Probleme sebep olan tüm değişkenler önceden belirlenir ve değişkenler üzerine beyin fırtınası yapılır.

ArGe Firması

5 Niçin Beyin Fırtınası Soruları Tekniği

Probleme 1 kere niçin sorusu sorulur, fikirler tahtaya yazılır. Çıkan fikirlere tekrar niçin sorusu sorulur. Bu şekilde 5 kere yapılır. Probleme derinlemesine giderek, problemin kök sebebi bulunmaya çalışılır.

Beyin Fırtınası Tekniği

# Beyin fırtınası tekniği nedir # Beyin fırtınası tekniği örnekleri

Category: inovasyon 

Tags: YARATICILIK