ArGe Proje Çağrıları - ArGe İşbirliği Projeleri

By: pinovasyon | June 20, 2017

 
inovasyon nedir
inovasyon nedir ?
 

Bu makalemizde inovasyon nedir ve çeşitleri nelerdir, türleri (organizasyonel, artımsal, pazarlama, inovatif ürün örnekleri gibi) konularını, örneklerle ele alacağız. İnovasyonun türkçe adı yenileşimdir. Yenileşim kelimesi kulağa daha hoş gelmesine rağmen inovasyon kadar bilinen güçlü bir kelime değildir. Yenilik türeten her şeye inovatif denilmektedir. İnovasyonun teknik tanımı, geliştirilmiş ve pazarlanabilir yeni bir ürün, yöntem veya hizmettir. Toplum için ekonomik ve sosyal değer taşımalıdır. Bu makalemizden sonra inovasyon örnekleri makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

ArGe Patent Firması

İnovasyonun nasıl doğduğuna bakarsak, 1950'lerde üretebilmek önemliydi, ne olursa olsun yeter ki üretilsin mantığı geçerliydi. 1960'larda maliyetler ön plana geçti, daha uygun fiyatlı üretim mantığı önem kazandı. 70'lerde kaliteli üretebilmek önemliydi, çünkü tüketici daha kaliteli ürün almak istiyordu. 80' lerde hız ve 90'larda esneklik ön plana geçti. Artık, 2000 li yıllarda ise hem esnek, hem hızlı, hem kaliteli, hem ucuz hem de FARKLI olan kazanmaya başladı. Teknolojinin gelişimi inovasyonu getirmiştir.

İşletmelerde İnovasyon Nasıl Yapılır

İşletmelerde inovasyon artışı, teknoloji ile ilişkilidir. Teknoloji, bir ürün yada hizmetin üretilebilmesi için gerekli olan teorik ve pratik bilgi birikiminin yanı sıra firmadaki makina ve yazılım alt yapısıdır. Teknoloji kabiliyeti geliştikçe inovasyon kapasitesi artmaktadır. 
Teknolojiden bağımsız olarak, işletmelerde inovasyon kapasitesi, kaynakların iyi değerlendirilmesi, personelin argeye teşvik edilmesi, sistematik bir organizasyon yapısı ve yaratıcı düşünme teknikleriyle artırılabilir. Firmaların bünyelerinde teknoloji yönetimi, fikri mülkiyet haklarının yönetimi ve inovasyon yönetimi departmanlarını bulundurmaları organizasyonel yapılarını güçlendirecektir. Firmada uygulanan inovasyon stratejisine ek olarak yaratıcı düşünme teknikleriyle de firmalar alışılagelmişin dışında yenilikçi ürünler tasarlayabilirler.

İnovasyon Nedir

Sizde inovasyonun ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız ve inovasyon yapmak istiyorsanız, pinovasyon arge proje çağrıları portalımızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, inovasyon proje çağrılarını emailinize göndermemizi istiyorsanız mailinizi bize gönderebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda inovasyon nedir sorusuna kısaca yanıt bulabilirsiniz.

NOT: inovasyon ile ilgili youtube video listemiz inovasyon çeşitleri için tıklayınız.

İnovasyon Neden Önemlidir ve Gereklidir

İnovasyon neden önemlidir ve gereklidir sorusuna verilecek en iyi cevap ağırlıklı olarak ekonomik etkenler gösterilebilir. İnsanlık adına inovasyon yapılmış olsa dahi, otomatik kontrollü bir protez kolu ücretsiz alamazsınız. Firmaların rakiplerine fark yaratabilme istekleri, büyüme istekleri, yeni pazarlar kazanmak istekleri ve kar artış istekleri, yenilikçi ürünler üretmeye sevk etmektedir. Yeni ürünlerle firmalar küresel pazarda rekabet etme gücü kazanırken, rakiplerine üstünlük kurarak, ayakta kalma ihtimallerini artırmaktadırlar. Rakipleriniz, tüketiciye kolaylık sağlayan, ucuz ve yenilikçi bir ürün çıkardığında, haliyle tüketici tercihleri değişmektedir. Pazarda ayakta kalmak istiyorsanız, sizde benzer görevi üstlenebilecek, inovatif muadil bir ürün çıkarmak zorunda kalacaksınız. İnovatif ürün çeşitliliği artıkça, personel ve makina alt yapısı tam kapasite verimle çalışacaktır. 

Bir diğer husus hayatımızın kolaylaşması için inovasyon önemlidir. Her bir ürünün belirli bir S eğrisi vardır. Ürünler doğarlar, büyürler, yaşlanırlar ve ölürler. Yine ekonomik nedenlerden ötürü işletmeler yenilikçi ürünler ile yeni S eğrileri oluşturmak zorundadır. Cep telefonları ve mp3 çalarlar çıkmasaydı, kasetçalarları, walkmanleri ve analog fotoğraf makinalarını çöpe atmayacaktık ve hala kullanıyor olabilirdik.

patent
www.go2patents.com

İnovasyon Çeşitleri ve Örnekleri Nelerdir

Dört adet inovasyon çeşidi vardır. Ürün inovasyonu veya yeniliği, süreç inovasyonu veya yeniliği, pazarlama inovasyonu veya yeniliği, organizasyonel inovasyon veya yenilik. 

 

Ürün inovasyonu örneği

ürün inovasyonu örneği

Yatak sandalye

 

Süreç inovasyonu örneği

Süreç inovasyonu örneği

Artımsal metal şekillendirme

1. Ürün İnovasyonu

Ürün inovasyonu örneğinde görülen sandalyenin klasik şezlonglara göre üstünlükleri bulunmaktadır. Evimizde şezlong bulunsa dahi, tüketiciler bu ürünü de satın almayı tercih etmektedir. Ana sebep bu şezlongun tamimiyle kumsalda karşılaşılan problemlere çözüm bulması ve temel ihtiyaçları karşılamasından ötürüdür. Şezlong istenildiği zaman yatak olabilmektedir. Ayarlanabilir sırt  açısı sayesinde, güneş açısına göre daha verimli bronzlaşma sağlanmaktadır. Yere yakın olması bir diğer avantajıdır. Sırt çantası gibi taşınabilmesi sayesinde, bisiklet sürerken bile taşıyabilirsiniz. Üstelik, arkada kanguru cebinin olması havlunuzu, yağınızı, telefonunuzu taşımanızı kolaylaştırmaktadır.  En önemli avantajı ise, mayodan akan suyun çabuk kuruyabilmesi için telli fiber iple örülmüş olmasıdır. Hava geçiriyor ve sudan çürümüyor. Klasik şezlong, tüketici ihtiyaçları düşünülerek, tekrardan tasarlanmış ve ürün yenileşimi yapılmıştır.

ArGe Teşvik Uzmanı

2. Süreç İnovasyonu

Süreç inovasyonu genelde üretim veya proses metotlarındaki iyileştirmeler olarak düşünülmektedir. Süreç inovasyonu örneği olarak, metal kalıpçılığı ele alalım. Metal, herkesin bildiği gibi kalıp kullanılarak preslerde şekillendirilmektedir. Her teknolojinin, belirli kısıtları bulunmaktadır. Klasik kalıpla, belirli kalınlıktaki saçları, belirli derinliklerde ve açılarda şekillendirebilirsiniz. Üretim kısıtlarının dışına çıkıldığı durumlar da, saçta yırtılmalar olur veya ürün kalitesiz olur. Bu durumları iyileştirebilmek için, artımsal saç şekillendirme teknolojisi geliştirilmiştir. Kalıplarla üretilemeyecek şekiller, yüksek hassasiyette bir uç yardımıyla üretilmektedir. Prosesin negatif yönü, sürecin yavaş olmasıdır. Bundan sonraki inovasyon süreci, prosesi hızlandırmak olacaktır.

 

Hizmet / Pazarlama inovasyon örneği

pazarlama inovasyonu örneği

Moova marka süt ambalajı

 

Organizasyonel inovasyon örneği

organizasyonel inovasyon örneği

Yeşil şehir politikaları

3. Pazarlama İnovasyonu

ArGe Danışmanı

Pazarlamada inovasyon örneği için 2012-2013 yılında meşhur olan Moova süt markasını ele alabiliriz. Ambalajına baktığımızda alışılmış beyaz rengin dışında, mor renk ile piyasaya sürülmüştür. Logosunda, kutusunda ve kapağında daire şekillerine yer verilmiştir. Ürün rafta hemen kendini belli ediyor ve almanız için sizi çekiyordu. Üstelik ürünü aldığınızda tadı da gerçek kaynatılmış süte benzemekteydi. Pazarlama inovasyonu sayesinde, ürün kısa sürede, bilinir ve güvenilir bir marka olmuştu. Fakat marka hızlı çıkışı yakalamasına rağmen, 2014 yılında ortak bulamaması sebebiyle satılmıştır.

4. Organizasyonel İnovasyon

Organizasyonel inovasyon, kurumsal inovasyon olarakta tanımlanabilir. Kurumsal firmalarımızda özellikle insan kaynaklarından, argeye kadar süreçlerin yönetilmesinde izlenen politikalar organizasyonel yeniliğe girmektedir. Firma olarak patent, teknoloji ve inovasyon yönetim departmanını ilk defa bünyenizde kuruyorsanız, bu bir organizasyonel inovasyondur. Yapılan değişiklik ile sistemin verimliliği artmalıdır. Örneğin, firma çalışanları kartlarını basarak bordrolarını bir makinadan alabiliyorsa, bu bir iyileştirmedir. Devletin çıkardığı teşvik yasaları, politikalar veya belediyelerin bütçelerini harcarken izledikleri strateji, organizasyonel yeniliğe girmektedir. Belediyelerimiz yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak, emisyonu azaltma politikası izleyebilir, aynı şekilde devlette yeşil enerjinin kullanımını özendirici teşvikler oluşturabilir.

# inovasyon nedir # inovasyon çeşitleri nelerdir #organizasyonel inovasyon #artımsal inovasyon # pazarlama inovasyonu #ürün inovasyonu

Category: inovasyon 

Tags: YATIRIM