ArGe Proje Çağrıları - ArGe İşbirliği Projeleri

By: pinovasyon | June 28, 2017

Hayatımızı kolaylaştıran, basit, kolay, ilginç dünyadan inovasyon örnekleri ve inovasyon projeleri örnekleri aşağıda sırasıyla verilmiştir. inovatif proje örneği çalışmaları zordan kolaya doğru sıralanmıştır. Öncelikle inovasyon nedir makalemizide okuyabilirsiniz.

İnovasyon örnekleri sayfamızdan sonra, Dalga Enerjisi ile ilgili pek bilinmeyen inovasyon örnekleri sayfamızı da ziyaret etmenizi öneririz. Dalga enerjisi ile ilgili teknolojik trendleri takip edebilirsiniz.

Sağlıkta İnovasyon Örnekleri

 
inovasyon örnekleri
inovasyon örnekleri
 

1) İnsan destek cihazı inovasyon örnekleri : İnsanlığa çok faydalı inovasyon örneklerindendir. Hasta bakıcılarının veya hemşirelerin zorlanmadan hastaları kaldırmalarını sağlamaktadır. Makina, vücudun diğer bölgelerinden destek alınmasını sağlarken, bel bölgesindeki yükü azaltmaktadır. Bel bölgesindeki sağlık problemlerinin önüne geçmek için sağlıkta inovasyon örnekleri'ni hayatımıza sokmamız gerekir.

 
ArGe Patent Uzmanı

2) İnsan destek robotu inovasyon örnekleri : Birinci örneğimizle benzer prensiple çalışan fakat daha gelişmiş bir inovasyon örneğidir. Robot kıyafetler, vücudun çeşitli bölgelerine yerleştirilen sensörlerden aldığı bilgileri işleyerek hareket eder. Robot sayesinde bir insanın kaldıramayacağı ağırlıkları dahi, rahatlıkla kaldırılabilmektesiniz. Bu kıyafetler, fabrika çalışanları tarafından giyilebildiği gibi, yürüme zorluğu çeken yaşlıların yürümelerini de kolaylaştırmaktadır. Savaş sırasında, askerler ağır silah ve mühimmat ile daha uzun mesafeler kat edebilirler. Daha fazla bilgi için video yu izleyebilirsiniz.

inovasyon örnekleri nedir
Sağlıkta inovasyon örnekleri
 
www.go2patents.com
 

3) Yapay kas inovasyon örneği : Yapay kas sayesinde eli olmayan engelliler için gerçeğinden pek farkı olmayan el, parmak görevi görecek mekanizmalar yapılabilecektir. Elektroaktif polimer malzeme teknolojisine, gerilim uygulandığı zaman şekil değiştirebilmektedir. Malzeme tıpkı kas gibi görev görebilmektedir. Bu malzeme sayesinde endüstride yumurtayı kırmadan taşıyabilecek hassas robot kolları yapılabilecektir. Verilen enerji miktarıyla orantılı kasın kasılma miktarı kontrol edilebilmektedir. Videolarımızdan yapay parmaklarla nesnelerin nasıl taşındığını izleyebilirsiniz.

 

ilginç inovasyon örnekleri

 

4) Biyonik ayakkabı inovasyon örnekleri : Koşarken daha az enerji harcarken, daha hızlı koşmanızı sağlamaktadır. Üstelik ayak kaslarınıza dengeli yük bindiği için koşu sporunu daha sağlıklı hale getirmektedir. Çalışma prensibini incelersek, koşu esnasında yukarı doğru bir sıçrama hareketi yapmaktayız. Sistem, sıçrama sonucunda biriken potansiyel enerjiyi, yay enerjisi olarak depolamaktadır. Bu yay kuvveti sıçrarken, sizi tekrar ileri iter. Ek itme kuvveti sayesinde bir insana göre ivmelenme hızınız daha fazla olmaktadır. Daha fazla bilgi için ilginç inovasyon örneğinin video sunu izleyebilirsiniz.

 
ilginç inovasyon örnekleri
ilginç inovasyon örnekleri
patent
ArGe Teşvik Danışmanı

Sosyal inovasyon Örnekleri

 

5) Yaylı tekerlek inovasyon örnekleri : Dağ bisikletleri için tasarlanan teknoloji sayesinde, tekerlekler amortisör özelliği kazanmıştır. Amortisörler küçük bir hacme sığdırılarak, konforlu sürüş sağlanmaktadır. Aynı zamanda kaldırım köşelerinden veya kayalardan tekerleğe gelen darbeleri, her yönde sönümlediği için tekerlek korunmaktadır. Klasik amortisörlü bisikletlerde tek yönde darbeler sönümlenebilmektedir. Yeni teknoloji sayesinde çarpışma etkisi daha az hissedilmektedir.  Engelli vatandaşların tekerlekli sandalyelerine de uygulanan sistem sosyal inovasyon örnekleri arasında yerini almıştır. Gün boyu sandalyelerinde oturan engelliler bu sistemi kullandıktan sonra titreşimden kaynaklı yorgunluklarının azaldığı gözlenmiştir.

 
Teknoloji tasarım inovasyon örnekleri
Teknoloji tasarım inovasyon örneği

İnovasyon Örnekleri

Daha fazla inovasyon örnekleri görmek istiyorsanız, email adresinizi bizlere gönderebilirsiniz.

Yıkıcı inovasyon Örnekleri

 

6) Enerji depolama kütlesi : Hibrid araçlarda frenleme enerjisini bir kütlenin dönme enerjisi olarak depolamaktadır. Frenleme enerjisi normalde araç balatalarında ısı enerjisi olarak dışarı atılmaktadır. Klasik araç teknolojisinde, fren balata maliyetinin yanında, balatanın çevreyi kirletme etkisi de negatif etken olarak yer almaktadır. Sistem sayesinde, kütlede depolanan dönme enerjisi, tekrar kalkış sırasında kullanılarak, aracın kalkış performansını artırdığı gibi yakıt tasarrufu da sağlanmaktadır. Yüksek devirde dönen (60.000 devir/dk) volanın parçalanmaması için fiber karbondan yapılmıştır. Volanın yüksek devirde sürtünmesiz olarak dönebilmesi için vakumlama işlemi yapılmıştır. Yüksek devirler söz konusu olduğu için volan elektromagnetik alan sayesinde hızlandırılmakta veya yavaşlatılmaktadır. Yine yüksek devirlerde sürtünmeyi azaltmak adına volan elektromagnetik rulmanlarla yataklanmıştır.

www.go2patents.com
 
inovasyon projeleri örnekleri
inovasyon proje örneği
 

7) Motor tekerlek inovasyon örnekleri : Li-on batarya teknolojisinin gelişmesi sayesinde elektrikli araç tasarımları artmıştır. İçten yanmalı motorun ürettiği güç, aktarma organlarıyla tekerleklere iletilirken sürtünmeden dolayı enerji kaybı yaşanmaktadır. Üstelik titreşimi azaltmak, ayırma kavrama görevini üstlenmek için debriyaj gibi maliyetli aktarma organları da sistemde yer almaktadır. Tekerleklerin içine gömülmüş elektrik motoru, güç iletim verimini artırdığı gibi maliyetleri de düşürmektedir. Üstelik araç hafiflediği için yakıt tasarrufu da sağlamaktadır. Güç aktarma organlarına olan ihtiyacı, ortadan kaldırdığı için bu teknolojiyi yıkıcı inovasyon örnekleri arasında gösterebiliriz.

 
yıkıcı inovasyon örnekleri
Yıkıcı inovasyon örnekleri

En iyi inovasyon Örnekleri

 

8) Robot inovasyon örnekleri: insan hareketlerinden veya doğa koşullarına ayak uydurabilen hayvanlardan etkilenerek tasarlanan robotlar en iyi inovasyon örnekleridir. Askeri amaçlı teröristleri etkisiz hale getirmek için kullanılmak üzere tasarlanmaktadırlar.

 
 

9) Kamera dengeleyicileri : Profesyonel çekimlerde kullanılmaktadır. Koşarken veya araba üzerinde çekim yaparken kamera, hareket sebebiyle sallanmaktadır. Profesyonel çekim yapabilmek için bu hareketlerin titreşim sönümleyici ile azaltılması gerekir. Otomatik kamera stabilizatörü, kamerayı eğik tutsanız dahi, kameranın ağırlık merkezini otomatik sabitleyerek yer çekimini referans alıp, yere paralel çekim yapmanızı sağlar. Daha ucuz olarak 3 eksenli ucuz kamera dengeleyicileri de satılmaktadır. 3 eksenle hareket eden manual kamera tutucunun altına takılan kütleler, kamerayı nasıl tutarsanız tutun yere paralel çekim yapmanızı sağlar. Araç üzerine takılan tel yaylı stabilazatörde basit inovasyon örnekleri arasında gösterilebilir.

basit inovasyon örnekleri
Basit inovasyon örnekleri
 
kolay inovasyon örnekleri
Otomatik kamera stabilizatörü
pazarlama inovasyon örnekleri
Mühendislik Firması

Ortak ARGE İşbirliği Projelerine katılmak istersen Online Arge Proje Pazarı Sayfamızdan Proje Seçiniz.

Turizmde inovasyon Örnekleri

 
inanılmaz inovasyon örnekleri
Turizmde inovasyon örnekleri
 

10) Uçan su aracı inovasyon örnekleri : Uçakların çalışma prensibiyle benzer çalışan, suda çalışan uçan araçlar geliştirilmiştir. Uçak kanatlarını hava nasıl kaldırıyorsa, bu araçları da su kaldırmaktadır. Aracın yukarı kalkması sayesinde suyla teması azaldığı için sürtünme kayıpları azalmakta ve araç daha yüksek hızlara çıkabilmektedir. Elektrik motorlarının itme kuvvetiyle araç yol alabilmektedir. inanılmaz ve heyecan verici bir turizm inovasyon örneği !!!

Eğitimde inovasyon Örnekleri

 

11) Yılan Denizaltı Robotu inovasyon örnekleri : Denizaltı kurtarma operasyonları, inceleme, eğitim ve gözlemleme operasyonları için tasarlanmıştır. Robot parçalara ayrılabildiği için birçok modül ile birleştirilerek farklı fonksiyonlar için kullanılabilmektedir. Hafif, güvenli ve ucuz olan yılan robot uzun mesafeler kat edebilmektedir. Esnek ve dar yapısı sayesinde denizaltında zor bölgelere kolaylıkla giriş - çıkış yapabilmektedir. Yanlarda bulunan pervanelerle ileri hareket sağlarken, ön tarafta bulunan kamera ile görüş sağlanmaktadır. Öğrencilerimizi deniz altındaki hayatı öğrenmesi ve dalgıçların ön eğitimi için kullanılabileceğinden eğitimde inovasyon örnekleri arasında gösterilebilinir.

Teknoloji Yönetim Danışmanı
 
yılan denizaltı robotu inovasyon örneği
Eğitimde inovasyon örnekleri
 

12) Katlanır Güneş Takip Sistemi inovasyon örnekleri : Güneş enerjisinden maksimum seviyede faydalanarak enerji üreten güneş takip sistemlerinin en büyük sorunu, rüzgar ve kış şartlarıdır. Aşırı yük ve yorulmadan dolayı takip sistemleri kırılmaktadır. Yeni geliştirilen güneş takip sistemi sensörlerden gelen bilgi doğrultusunda güneş panellerini katlayarak, rüzgara ve kara maruz kalan birim yüzey alanı azaltmaktadır. Böylelikle değeri yüksek olan güneş panelleri korunmaktadır. Buluş sayesinde panellerin üzerine gelen karları temizlemek gibi bir sorunda, ortadan kalkmıştır.

 
solar enerji inovasyon örneği
Güneş enerjisi inovasyon örnekleri

Kolay inovasyon Örnekleri

 

13) Kolay inovasyon örnekleri arasında, pratik ama işe yarayan en iyi cihaz fide dikim makinasıdır. Üçgen makina ilk önce fide ekilecek zemini delmekte ve içine fide atılmaktadır. Daha sonra kol kapatıldığında toprağın içindeki üçgençukur açılmakta ve fidenin kolaylıkla toprağa dikilmesini sağlamaktadır.

 
www.go2patents.com

Basit inovasyon Örnekleri

 

14) Galoş Giyme Makinası : Sağlıkta inovasyon örnekleri arasında sayılabilir. Videoda farklı ürünleri izleyebilirsiniz. İlk galoş makinası basit inovasyon örneğidir. Fakat problemleri vardır.

  • Ayağı büyük olan kişilerin, ayaklarına uymuyor ve yırtılma problemleri yaratıyor.

  • Ayakları küçük olanların ayağından çıkıp takılmalarına sebep oluyor.

  • Ayağınızdan çıkarırken ellerinizi kullandığınız için hijyenik değiller.

  • Lastikli olması sebebiyle üretimi zor ve maliyetli.

  • Makinaya galoş doldurulması zaman alıcı ve maliyetli

  • Sıkıcı, rahatsızlık veriyor.


ikinci geliştirilen makina ise bütün problemleri ortadan kaldırmıştır. Özel naylon ısıtılarak ayakkabınızı sarması sağlanıyor.

Arge Patent Danışmanı
 
Basit inovasyon Örnekleri
Basit inovasyon Örnekleri

İnovasyon örnekleri için youtube kanalında videolar yayınlanmaktadır. Youtube ürün tanıtım videoları, pazarlama inovasyon örneklerine girmektedir. Kullanıcıların video dengeleyici sistemlerini kullanarak hazırladıkları youtube videolarını incelerseniz, farklı koşullarda karşılaşılan problemleri görebilirsiniz. Kullanıcı deneyimleri açık inovasyon örneklerine girmektedir. İnovasyon örneklerini bir araya getirip sizlere sunmamızda organizasyonel inovasyon örnekleri arasında sayılabilir. Sayfamızda yeni inovasyon örnekleri yayınlanmaya devam edecektir.

# inovasyon örnekleri # inovasyon örneği # inovasyon örnek # Dünyadan inovasyon örnekleri # inovasyon resimli örnekleri # inovasyon yazılı örnekleri #inovasyon video örnekleri #inovasyon örnekleri slayt

Category: inovasyon 

Tags: Patent, Teknoloji, YATIRIM