ArGe Proje Çağrıları - ArGe İşbirliği Projeleri

By: pinovasyon | June 11, 2018

 

İşletmelerde yaratıcı problem çözme teknikleri nelerdir? Yönetimde karar verme becerilerini geliştirme eğitimini, örneklerle gerçekleştireceğiz. Balık kılçığı, beyin fırtınası teknikleri ve triz konularına değineceğiz. Makalemizin sonundaki örneğimiz de, Türkiye'nin dışarıdan ithal ettiği elektrik probleminin, nasıl çözülebileceğini göreceksiniz.

 
Problem çözme teknikleri
Problem çözme teknikleri

Problem Çözme Teknikleri Eğitimi

Aşağıda, problem çözme teknikleri eğitimi için 9 adım, örnekle beraber anlatılmıştır. 9 adımı, basamak basamak uyguladığınızda etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. İşletmelerde yönetim alanında veya sosyal hayatta tüm problemleri çözmek için uygulanabilir.

Bursa patent
ArGe Patent Danışmanı

Problem Çözme Teknikleri Nelerdir

1) Problem Basitçe Tanımlanır: Örneğimizde Türkiye'nin enerji problemini tanımlıyoruz. Türkiye dışarıdan elektrik satın aldığı için ekonomik olarak zayıflıyor.


2) Problemle İlgili Veri Toplanır: Problemle ilgili tüm veriler toplanır. Örneğimizde evlerimize, ay ay gelen 1 yıllık elektrik faturalarını topluyoruz. Enerji bakanlığından, saat saat aylık enerji tüketim ortalaması bilgilerini alıyoruz.


3) Veri Analizi: Probleme sebep olan tüm veriler detaylı incelenip analiz edilir. Kendi problemimiz de, Türkiye'nin enerji probleminin akşam saatlerinde olduğunu tespit ettik. Akşam, iş çıkışı evlere gidildiğinde, tüm ev eşyaları devreye giriyor. Bulaşık makinası, çamaşır makinası, aydınlatma sistemleri vs...


4) Problem En Doğru Şekilde Tanımlanır: Analiz sonucunda problemin kök sebepleri belirlenmiştir. Bu veriler ışığında problem doğru tanımlanmalıdır ki, bizler de doğru çözümler üretebilelim. Bizim problemimizde, yazın evde olmadığımız dönemdeki faturayı incelediğimde, normal tüketimin %50 sinin sadece buzdolabından kaynaklı olduğunu anladık. Üstelik akşam eve geldiğimizde en çok buzdolabını açıp kapatıyoruz. Bu sebeple buzdolabı en çok akşam çalışıyor. Problemimizi tekrar tanımlayalım. Buzdolabının akşam saatlerindeki tüketimini nasıl aşağıya çekebiliriz?


5) Yaratıcı Problem Çözme Teknikleri Uygulanır: Doğru tanımlanmış problem için yaratıcı düşünme teknikleri kullanılarak çözümler türetilmeye çalışılır. Balık kılçığı, beyin fırtınası yada triz teknikleri kullanılabilir. Aşağıda bu tekniklerle türetilen sonuçları görebilirsiniz.

Ortak İşbirliği ARGE Projelerine katılmak istersen FORM doldur.

Yaratıcı Problem Çözme Teknikleri

Problem Çözme Teknikleri Beyin Fırtınası

Beyin fırtınası nedir makalemizi okuyarak beyin fırtınası hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Beyin fırtınası tekniği trize göre daha basit çözümler türetecektir. Bizim problemimizde, buzdolabının kapısını açıp, saatlerce içini seyrederek, enerji kaybına uğradığımız için, camdan kapı yapılmasını düşündük, fakat cam ısı kaybına sebep olacaktır, aynı zamanda güneş ışınlarının içeri girmesine sebep olacağı için bu fikirden vazgeçtik. Bunun yerine, kapının 2 kademeli olması yönünde karar verdik. iki kademeli olunca içerdeki kademe şeffaf plastikten yapılarak buzdolabının içerisi daha iyi görünecektir.

Problem Çözme Teknikleri Balık Kılçığı

Beyin fırtınası esnasında isterseniz balık kılçığı şeklinde problemi tahtaya yazıp çözümler türetilmesini sağlayabilirsiniz. Daha fazla beyin fırtınası tekniği için makalemizi okuyabilirsiniz.

Yaratıcı Problem Çözme Teknikleri Triz

Triz, en yaratıcı problem çözme tekniklerinden biridir. Triz tekniğini kullanarak, buzdolabı enerji tüketimini düşürmek için elde ettiğimiz çözüm,

-Buzdolabının, elektrik maliyetinin en düşük olduğu sabah 03:00 - 05:00 saatleri arasında çok fazla çalışması sağlanır. Çok çalıştırılarak elde edilen soğuk hava bir depoda depolanır ve elektrik tüketiminin en fazla olduğu saatlerde depoladığı soğuk hava kullanılarak elektrik sarfiyatı azaltılabilir.

Bursa patent
www.go2patents.com

Problem çözme ve Karar verme teknikleri

6) Fikir Değerlendirme: Maliyet, üretilebilirlik ve kullanılabilirlik açısından çözümler değerlendirilir. Buna göre hangi projelerin, hangi sırayla, nasıl hayata geçirileceği planlanır.

7) Uygulama: Problemi en iyi çözecek çözümü bulmak için, fikirler projelerle uygulanmaya başlanır. Projelerde bir çok tecrübe kazanılarak çözümler güncellenir.


8) Ölçme: Sonuçlar ve performans ölçülerek, çözümlerin başarıları puanlandırılarak, en iyi çözüm seçilir.


9) Standartlaştırma: Seçilen en iyi çözüm standartlaştırılır. Çözümün, ülke çapında yaygınlaştırılması için devlet teşvikleri sağlayanabilir. Elektrik tüketiminin fazla olduğu saatlerde, çalışmayan buzdolabı fikri için devletimiz KDV indirimi vererek problemi çözebilir.

Yönetimde Problem Çözme Teknikleri

Elektrik tüketimindeki problemin benzerini, sanayideki yönetim problemlerinin çözülmesi içinde uygulayabiliriz.

yaratıcı problem çözme teknikleri nelerdir # işletmelerde problem çözme teknikleri eğitimi

Category: inovasyon 

Tags: YARATICILIK