ArGe Proje Çağrıları - inovasyon Projeleri

By: pinovasyon | February 25, 2018

Teknoloji yönetimi nedir makalemizde arge projelerinin teknoloji yönetimiyle nasıl seçilip teknoloji yol haritasının oluşturulduğundan kısaca bahsedeceğiz. Her firmanın teknoloji yönetim departmanı olmalıdır. Fakat ülkemizde çoğu firmanın arge departmanı bile olmadığı için teknoloji yönetiminden de haberi olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Teknoloji Yönetimi
Teknoloji Yönetimi

Teknoloji yönetimiyle esasında firmaların arge departmanlarının 10 yıllık çalışma planı oluşturulmaktadır. Türkiye'deki arge firmaları sadece müşteriden gelen taleplere göre arge'lerinde ürün tasarlama faaliyetlerine başlıyorlar. Bu sebeple argeyi yönlendirecek bir 10 yıllık plan ihtiyaç gibi gözükmüyor. Ülkemizin teknolojiye yön verebilmesi için teknoloji yönetim planlarımızı oluşturmak zorundayız.

Teknoloji Yönetimi

Teknoloji Yönetimi Nasıl Uygulanır

  • Firmalar her yıl müşterilerinin taleplerini toplamalı,
  • Ürünlerle ilgili yapılan standart değişimleri takip edilmeli,
  • Teknoloji raporları hazırlanmalı,
  • Bilimsel çalışmalar takip edilmeli,
  • Rakip firmaların arge çalışmaları takip edilmeli,
  • Ürünlerin yeni pazarlara uyarlanabilirliği incelenmeli,
  • Firma içerisinde yaratıcı fikirler toplanmalıdır.

Ortak ARGE İşbirliği Projelerine katılmak istersen ARGE MERKEZİ Grubuna katılıp projelerini paylaşabilirsin.

Tüm bu girdiler uzman teknik mühendisler tarafından ekonomik yapılabilirlik ve teknik yapılabilirlik açısından değerlendirilir. Yapılamayacak projeler ön elemeye tabi tutulur. Geri kalan projeler, arge seviyesi, getirisi, yapılabilirliği, bütçesi ve harcanacak zaman açısından puanlanır. Önem sırasına göre projeler hayata geçirilir. Projeleri hayata geçirebilmek için, bilgisayar analizleri, prototip üretimleri ve seri üretimleri için teknolojik yatırımlar yapılması gerekecektir. İşte tüm ürünlerin ve teknolojik yatırımların ne zaman yapılacağının planlandığı raporlara teknoloji yönetimi denilmektedir. Planı oluştururken dengeli kaynak kullanımı ve maksimum kar dikkate alınmaktadır.

Teknoloji Yönetimi ile ArGe Projeleri Hız Kazanacak

Teknoloji yönetimi uygulayan firmalar, muhakkak 1. seviyedeki arge projelerinede yer vermelidir. Arge proje seviyeleri, Arge nedir ve Arge nasıl yönetilir hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Teknoloji yönetimiyle üretilmiş inovasyon örnekleri ve dalga enerjisi sayfalarımızıda ziyaret edebilirsiniz.

# Teknoloji yönetimi # Teknoloji yönetimi nedir

Category: inovasyon 

Tags: Arge, Teknoloji