ArGe Proje Çağrıları - ArGe İşbirliği Projeleri

By: pinovasyon | February 06, 2018

 
Yaratıcı Düşünme Teknikleri
Yaratıcı Düşünme Teknikleri
 

Makalemizde yaratıcı düşünme teknikleri nelerdir, Yaratıcı düşünme nedir ? aşamaları nelerdir ? eğitimi ve testleri nasıl yapılır? sorularını örnekleri ile beraber inceleyeceğiz.

Yaratıcı Düşünme Nedir

Düşünce ve hayal gücünden yararlanarak, görülmeyen yeni bir şey ortaya koyma yeteneğidir. Yaratıcı düşünme, durup dururken meydana gelmemektedir. Beyniniz, ancak çalışırken üretebilir. Çocuğunuza alacağınız oyuncaklarla, onun yaratıcı olmasını sağlayamazsınız. Aşağıda anlatacağımız, yaratıcı düşünme tekniklerini uygulamanız gerekir.

ArGe Patent Firması

Yaratıcı Düşünme Teknikleri Eğitimi

İlk önce, çocuğunuza yaratıcı düşünmenin ne olduğunu ve önemini anlatmalısınız. Hayatımızdaki örneklerle konu pekiştirilmelidir. Yaratıcı düşünme, ülkemizin ve bireylerin kalkınması için önemlidir. Yeni buluşların hayatımızı kolaylaştırırken, insanlara zarar vermemesi gerektiği özellikle vurgulanmalıdır.

Yaratıcı Düşünme Aşamaları

Aşağıdaki, yaratıcı düşünme tekniklerini, sırasıyla çocuğunuza uygulamalısınız. Çünkü yaratıcı düşünme aşamaları dikkate alınarak yaratıcı düşünme tekniklerimiz sıralanmıştır. Yaratıcı düşünme aşamaları nelerdir ?

  1. Yaratıcı düşünmeyi özendirme ve alıştırma aşaması; Oyun oynayarak çocuğunuz, yaratıcı düşünmeye alışacaktır.

  2. Uygulama ve deney aşaması; Bu aşamada çocuğunuz, uygulayarak hayal dünyasını ortaya çıkartacaktır.

  3. Test aşaması; Çocuğunuzun hayal dünyasıyla ürettiği ürünleri sorgulayarak, amacının ne olduğunu öğreneceğiz. Bu bize, çocuğunuzun yaratıcılık seviyesini gösterecektir.

  4. Hedefli uygulama aşaması; Bu aşamada çocuğunuzun hayal gücünü, gerçek Dünyaya yönlendireceksiniz.

  5. Geliştirme aşaması; İleri seviyede teknikler uygulayarak çocuğunuzun hayal gücünü yönlendirerek geliştireceksiniz.

Yaratıcı Düşünme Teknikleri

www.go2patents.com

1) Rol Model - Yaratıcı Düşünme Tekniği

Rol model yaratıcı düşünme tekniğin de çocuğunuzla çocuk olmanız gerekiyor. Bu metodumuz da evde bulabileceğiniz, okey taşlarını, iskambil kağıtlarını veya denge oyun tahtalarını kullanabilirsiniz. Çocuğunuzla beraber bu nesneleri kullanarak binalar ve şehirler inşaa edin. İnşaat malzemelerini dizerken denge çok önemli, hemen çocuğunuz sıkılabilir. Onunla beraber sizde oynamalısınız. Eğer çocuklarınızı, arkadaşlarıyla yalnız bırakırsanız, büyük ihtimalle, birbirlerinin binalarını yıkacaktır. Yaratıcı düşünme tekniği, bir anda kavgaya dönüşebilir. Çocuğunuz, kulleler inşaa etmeyi başarırsa, yaratıcı düşünmesinin yanında, dikkatli olma ve pratik düşünme yeteneğide kazanacaktır. Denge prensibini öğrenen çocuğunuz, ileride fizik derslerinde, daha başarılı olacaktır.

2) Üreterek - Yaratıcı Düşünme Tekniği

Üreterek yaratıcı düşünme tekniği için sanayideki gibi çocuğunuzun ufak üretim yapabileceği platformlar oluşturmalısınız. Bu makinaları çocuğunuzla beraber inşaa etmeli ve çocuğunuz makinayı kullanmasını öğrenene kadar üretim esnasında yanında olmalısınız. Aksi taktirde kendisine ve çevresine zarar verebilir. Evde yapabileceğiniz bir adet köpük kesme makinası, imalat yöntemini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz. Örnek videoda, çocuklarınız köpükten istediği şekli oluşturup kendi hayalindeki şehri yaratabilir.

Strafor kesme makinasıyla yapılabilecek bazı örnekleri aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Buluşunu SATMAK istersen Form doldurabilirsin.

Yaratıcı Düşünme Teknikleri Eğitimi
Tıkla

3) Planlı Üretim - Yaratıcı Düşünme Tekniği

Mühendislik Firması

Bir üsteki teknikle benzerdir. Fakat bunun farkı, çocuğunuza üreteceği ürünler için hedef vermelisiniz. Örneğin, çocuğunuzdan, evinizdeki bir peçeteliğin benzerini yapmasını isteyebilirsiniz. Bunun için çocuğunuza peçeteliği yapacağı tel malzemeyi almalısınız. Aşağıdaki videoda planlı üretim, yaratıcı düşünme tekniğinin detaylarını bulabilirsiniz. Çocuğunuz, örnek peçeteliğin benzerini yaparken, sizlere farklı bir peçetelik yapacaktır.

4) Yaratıcı Düşünme Testleri ile Yaratıcı Düşünme Tekniği

Yukarıda saydığımız imalat metodlarını kullanarak üretilen farklı şekillerdeki köpükleri ve telleri çocuğunuza gösterin ve bu nesneleri çocuğunuzun oyun oynarken nasıl kullanacağını sorgulayın. Sizin düşünemeyeceğinizden daha yaratıcı fikirler üreteceklerdir. Örneğin köpükten üretilmiş bir "i" harfini çocuğunuz yatak olarak hayal etmiş olabilir.

5) Evdeki Malzeme ile Yaratıcı Düşünme Tekniği

Evinizde atıl durumda duran tahta, sunta, PVC boru, civata, somun, vida, lastik conta, demir, pul, plastik malzemeler gibi hırdavat malzemelerini çocuğunuza verin. Çocuğunuza faydası olacak bir ürün tasarlaması için hedef verin. Örneğin ayakta durabilen bir yazı tahtası tasarlamasını isteyin. Kendi tasarladığı yazı tahtasını çocuğunuz her zaman kullanabilir. Sizde, matkab ve pense gibi tamir aletlerini alın. Çocuğunuzun sizleri yönlendirmesine izin verin ve beraber imalat yapın. Bu sayede çocuğunuz ürün tasarlamasını öğrenecektir. Evdeki malzemeleride değerlendirdiğiniz gibi ev ekonomisinede çocuğunuz katkıda bulunacaktır. Tasarım aşamasında veya ürünün geliştirilmesi aşamasında çocuğunuza kullandığı malzeme sayısını azaltacak hedefler vererek ürünü geliştirmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin iki ayakla durabilen yazı tahtası yerine, bir ayakla durabilen bir yazı tahtası tasarımı isteyin. Üçüncü aşamada yazı tahtasının ayağının istediğiniz açıda sabitlenmesini sağlayacak bir tasarım isteyin. Özgüveni geldikten sonra hedefleri ufak ufak artırın. Örnek yazı tahtası tasarımını, videomuzdan izleyebilirsiniz.

Evdeki malzeme metoduyla çocuklarınız değişik yaratıcı oyuncaklarda yapabilir. Aşağıdaki videoda örnekleri izleyebilirsiniz.

6) Satın Alma - Yaratıcı Düşünme Tekniği

Ürün satın almadan önce hepiniz piyasadaki en iyi malı almak istersiniz. Cep telefonu gibi ürünlerde son teknolojiyi karşılaştırıp alırsınız. Fakat, ev içersinde veya arabada kullandığınız, diğer ürünleri ucuz oldukları için (yer pas pası veya sebze kurutucu gibi) çok da düşünmeden pazardan gidip bulduğunuz gibi hemen alırsınız. Araştırarak vakit kaybetmek istemezsiniz. Halbuki, çok büyük fırsatı kaçırıyorsunuz. Yaratıcı düşünme teknikleri arasındaki en iyi metod, satın alma yaratıcı düşünme tekniğidir. Yapmanız gereken tek şey, çocuğunuza google ve youtube'u kullanarak piyasadaki en iyi ürünü bulması için proje vermeniz olacaktır. Videomuzda uygulamalı örneği görebilirsiniz.

7) İhtiyaç veya Gereksinim - Yaratıcı Düşünme Tekniği

Evde, okulda, sokakta yaptığınız eylemler sırasında veya çocuğunuzun yaptığı eylemler sırasında ( bisiklet sürmek, koşu yapmak, oyun oynamak, yemek yapmak gibi... ) ihtiyaçlarınızı tespit edin (yumurta soymakta zorluk çekmeniz gibi).  Örnek üzerinden konuşursak bisiklet sürerken cep telefonunu şarj etmek istiyorsunuz. Piyasada da ihtiyaçlarınızı karşılayacak ürün olarak, ağır bataryalar var. Bisiklet sürerken 100 gr ağırlık bile, uzun mesafede yorulmanıza sebep olur. Çocuğunuza  ödev olarak bisikletini sürerken, telefonunu şarj edecek bir sistem tasarlamasını isteyin. Çocuğunuzun profesyonel bisiklet sürücüleriyle görüşmesini sağlayıp, tecrübelerinden faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzu yönlendirmek adına yenilenebilir enerji kaynakları hakkında videoları da izlemesini tavsiye edebilirsiniz. Ummadığınız projeleri, çocuğunuz ortaya koyabilir. Aşağıdaki videomuz da çocuğunuzun, bu çalışmayı nasıl yürüteceğini görebilirsiniz. Çocuğunuzun yaş seviyesine göre ve ilgi duyacağı ihtiyaçlara göre proje fikri türetebilirsiniz.

8) Deneysel Çalışma - Yaratıcı Düşünme Teknikleri

Deneysel çalışma tekniği ile yaratıcı düşünmenizi uygulamalı olarak hızlandırabilirsiniz. Bunun için gündelik yaşamda kullandığımız mekanik bir ürünü tespit edip, nasıl çalıştığını incelemeniz gerekecektir (Tuz öğütme makinaları, yer paspasları, gibi...). Örnek olarak marul kurutma makinasını ele alalım. İlk önce, google resim arama motorunu kullanarak piyasadaki marul kurutma makinalarını inceliyoruz. Farklı ürünleri inceleyerek, ürün üzerinde nasıl tasarım değişiklikleri yapılabileceğini tespit ediyoruz. Aramalarımız sonucunda, farklı firmaların marul sepetlerindeki, su atma kanal şekillerinin farklı desenlerde olduğunu gördük. Farklı firmalara ait ürünleri satın alıp, kurutma performanslarını test edebilirsiniz. veya Eğer evinizde 3 boyutlu ürün üreten yazıcılar varsa, marul kurutma makinasının sepetini 3 boyutlu yazıcıda üretebilirsiniz. Farklı tasarımdaki sepetleri üretip, aynı şartlarda sepetlerin kurutma performansını test etmeliyiz. Islak ve kuru marulların ağırlıklarını ölçmeniz için 1 adet teraziyede ihtiyacınız olacak. Videoda daha detaylı açıklama bulabilirsiniz.

9) Probleme Çözüm - Yaratıcı Düşünme Teknikleri

ArGe Teşvik Uzmanı

Yaratıcı düşünmenin ileri safhası olarak, probleme çözüm tekniğinden bahsedeceğiz. Bu teknikte günlük yaşantınızda evde, toplu ulaşım araçlarında, okulda, işyerlerinde, arabanızda karşılaşabileceğiniz bir problemi çocuğunuza anlatın. Örnek olarak, evlerde komşularınızdan gelen yemek kokusu problemini, proje olarak çocuğunuza verin. Bunun için youtube videolarından veya googledan uygulanmış çözümleri çocuğunuzun araştırmasını ve bir rapor hazırlamasını isteyin. Çocuğunuz probleme çözüm olacak videoları izlerken yeni buluşlar yapacaktır. Uygulamalı örnek videomuzu inceleyebilirsiniz.

İkinci probleme çözüm tekniğimiz ise, çocuğunuza, problem teşkil eden bir ürün verin. Örnek olarak, satın aldığınız terliklerin kısa bir süre sonra kopması problemini verebilirsiniz. Problemi iyileştirmesi veya çözüm üretmesi için ürün üzerinde çalışmasını isteyin. Aşağıdaki videomuzda yaratıcı düşünmenin ülkemiz için önemini ve probleme çözüm tekniğinin detaylarını örnekleriyle öğrenebilirsiniz.

Yaratıcı Düşünme Örnekleri

 
 

10) Deniz - Yaratıcı Düşünme Tekniği

Midye kabukları, taşlar, kurumuş yosun ve deniz minarelerinden birçok dekoratif süs eşyası yapılabilir. Hayvan figürlerini ortaya koyarken çocuğunuz hayal dünyasını geliştirecek ve kendine özgüveni gelecektir. Midye kabuklarını birleştirirken çocuğunuzun yanında olarak destek olmalısınız. Süs eşyalarıyla ilgili görselleri videomuzda bulabilirsiniz.

# Yaratıcı düşünme teknikleri nelerdir # Yaratıcı düşünme nedir # Yaratıcılık # Yaratıcı düşünme örnekleri

Category: inovasyon 

Tags: Arge, Patent, YARATICILIK